Znakowanie wyrobów medycznych, czyli wszystko co musisz wiedzieć o UDI
NiceLabel umożliwia projektowanie etykiet zgodnych z UDI
IBCS Poland gotowe na UDI
IBCS Poland od lat dostarcza oprogramowanie oparte na standardach GS1, na co dzień wspierając przedsiębiorców w ich bieżących działaniach, optymalizując procesy biznesowe i wdrażając innowacyjne technologicznie rozwiązania.
Standard GS1 jest spójnym standardem międzynarodowym, dlatego, współpracując z GS1, w IBCS Poland jesteśmy w stanie skutecznie i efektywnie wdrażać rozwiązania w oparciu kody kreskowe czy data matrix znając ich specyfikę.
Co zmieni się w przepisach dotyczących wyrobów medycznych
Producenci wyrobów medycznych będą zobowiązani do stosowania na nich nowych oznaczeń. Na etykietach i opakowaniach pojawią się specjalne kody. Wynika to z przepisów, dotyczących tzw. UDI, czyli Unikalnej Identyfikacji Wyrobów Medycznych.
Dla kogo jest UDI, czyli słów kilka o identyfikacji wyrobów medycznych
Na etykietach i opakowaniach różnych wyrobów medycznych wkrótce pojawią się nowe oznaczenia. To efekt opracowania tzw. UDI, czyli Unique Device Identification. To system przeznaczony do właściwej identyfikacji urządzeń medycznych.
UDI krok po kroku
Od 26 maja 2021 roku na części etykiet i opakowań wyrobów medycznych pojawią się specjalne kody. Kolejne będą umieszczane stopniowo – aż do 2025 roku. Dzięki temu rozwiązaniu, służącemu do oznaczania i identyfikacji urządzeń medycznych w łańcuchu dostaw opieki zdrowotnej, poprawi się bezpieczeństwo samych pacjentów. Wszystko w ramach tzw. UDI.
W jakich przypadkach obowiązuje UDI? Sprawdź szczegółową klasyfikację producentów
Na terenie Unii Europejskiej, podobnie jak już to się dzieje w Stanach Zjednoczonych, będą obowiązywać przepisy dotyczące tzw. UDI. Chodzi o Unikalną Identyfikację Wyrobów Medycznych. W praktyce: wszystkie tego typu rzeczy będą specjalnie znakowane – zarówno na etykietach, jak i opakowaniach.
Techniczne aspekty nowego wzoru kodu kreskowego UDI
Coraz więcej wyrobów medycznych będzie znakowanych w jednolity sposób. Dzięki temu, zarówno procesy biznesowe w obszarze ochrony zdrowia, jak i bezpieczeństwo pacjentów mają się wyraźnie poprawić.
UDI – jakie to ma korzyści
Wyroby medyczne – w ich identyfikacji pomoże tzw. UDI, czyli Unikalna Identyfikacja Wyrobów Medycznych. Chodzi o zastosowanie takich oznaczeń, by przy użyciu niewielu znaków, zakodować jak najwięcej informacji – tak, by szybko i precyzyjnie rozpoznać z jakim produktem mamy do czynienia.